Domy z bali BALHAUS – Blog

„Dom” / Architekt Jerzy Gomółka o domu własnym

Posted by in Domy z bali, Technologia, Wykończenie domu z bali | 09 kwietnia, 2018
„Dom” / Architekt Jerzy Gomółka o domu własnym

Kilka słów architekta o domu z bali / płazów.

Dom z bali płazów – ciepły idealny by odpocząć po ciężkim dniu

Posted by in Domy z bali, Wykończenie domu z bali | 07 kwietnia, 2016
Dom z bali płazów – ciepły idealny by odpocząć po ciężkim dniu

Chcesz mieszkać w domu trwałym, przyjaznym dla zdrowia jednym słowem w takim w którym doskonale wypoczniesz?
Wybierz dom z bali.

Kochasz przyrodę i chcesz wybudować dom, na dodatek gdzieś z dala od wielkomiejskiego szumu? Postaw na dom drewniany zbudowany z bali – zyskasz oryginalny efekt, przytulne wnętrza i dom na lata. Na dodatek skorzystasz z wielu innych zalet tego starego, na chwilę zapomnianego, ale dziś coraz bardziej popularnego materiału. Drewno to materiał ekologiczny, który jako budulec, obok kamienia, służy człowiekowi najdłużej.

Wbrew utartym opiniom to również materiał niezwykle trwały – producenci zapewniają, że wybudowany dziś dom z drewna w dobrym stanie posłuży 100, a nawet 140 lat. I sypią przykładami wiejskich chat, które oglądamy dziś w skansenach. Drewno tworzy w pomieszczeniach korzystny mikroklimat, ma zdolność pochłaniania i oddawania wilgoci w zależności od warunków otoczenia.

No i najważniejsze: ma bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej – zimą w drewnianym domu jest ciepło, latem nie nagrzewa się.

Dom z bali można zbudować wszędzie, ale nie wszędzie będzie pasował. Oczywiście, najlepiej wpisze się w tło górskich szczytów lub brzeg jeziora, ale zupełnie wystarczy też działka na wsi, czy tylko nieco dalej od centrum miasta.

Wystarczy jednak dobry projektant, który specjalizuje się w budownictwie drewnianym i obejrzy działkę. Jeśli już zdecydowałeś się na dom z bali, najważniejsza rzecz to znaleźć dobrego wykonawcę.  Solidne wykonanie to jedno, a materiał budowlany to drugie. Od gatunku, grubości i przygotowania (stopnia wysuszenia) drewna zależy, czy dom będzie ciepły, czy po pierwszej zimie nie zacznie w niekontrolowany sposób pękać (to normalna reakcja drewna na zmiany temperatury). Materiał i „ręczna robota” powodują, że domy z litego drewna nie są tanie.

Wnętrza można wykończyć takimi samymi materiałami jak w „normalnym” domu. Drewno, surowiec do budowy, nigdy nie było tanie i wciąż domy z bali są droższe od tradycyjnych. Odkąd jednak ceny materiałów budowlanych kilka lat temu poszybowały w górę, różnica w cenie jest coraz mniejsza.

Wykończenie wnętrz zależy już tylko od właściciela – drewno może dominować, ale nie musi. Do budowy domów z bali najczęściej używa się świerka. Drzewa trzeba ściąć zimą, kiedy nie produkują soków. Najczęściej buduje się z drewna wysuszonego: naturalnie leżakowanego.

Bale o odpowiedniej grubości praktycznie nie wymagają dodatkowej izolacji (bale o średnicy 19-21 cm i większej). Ściany z bali cieńszych trzeba docieplić (od wewnątrz lub od zewnątrz), a czasem w środku (między dwoma warstwami drewna). Zwykle używa się wełny mineralnej i folii wiatroizolacyjnej. W zależności od producenta spotykamy bale: o przekroju okrągłym, zaokrąglonym i prostokątnym.

Budowa około 150-metrowego domku na przygotowanych wcześniej fundamentach potrwa średnio miesiąc. To zaleta w porównaniu z tradycyjnym budowaniem, gdzie wiele prac jest rozciągniętych w czasie. To plus dla tych, którzy spieszą się z budową. Z zewnątrz bale można pokryć impregnatami, które chronią i podkreślają naturalny kolor drewna. Żaden jednak nie zachowa jasnego, “świeżego“ koloru bali na dłużej, drewno ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego często stosuje się impregnaty kolorowe.

Na dachu domu z bali może się znaleźć wszystko: papa, gont, dachówka, strzecha, trzcina, a nawet popularny ostatnio wiór osikowy . W środku też jest pole do popisu. W zależności od upodobań klientów wnętrza można pozostawić drewniane i pokryć olejami, czy woskami. Równie dobrze jednak ściany wewnątrz można wyłożyć płytami kartonowo-gipsowymi.

W drewnianym domu można bez problemu urządzić nowoczesne wnętrza. Jeśli klient czuje przesyt drewnem może np. wyeksponować tylko kilka ozdobnych belek, resztę schować pod płytami. Podobnie jest z wykończeniem łazienek, kuchni, podłóg: drewno można zastąpić np. panelami, czy kafelkami. Wiele firm w opcji pod klucz może wykonać jednak drewniane drzwi wewnętrzne i schody.

Cena domu z bali zależy od użytych materiałów (im grubsze bale i lepiej wysuszone, tym droższe). Metr kwadratowy kosztuje od 1200-1800 zł za stan surowy do około 2500 zł netto za stan “pod klucz”. W tej cenie nie ma fundamentów, zwykle kosztów instalacji oraz pokrycia dachowego.

Piszą o naszych domach z bali

Posted by in Domy z bali, Wykończenie domu z bali | 05 grudnia, 2015

http://www.werandacountry.pl/domy/budujemy-dom/16796-jak-wybudowac-trwaly-i-cieply-dom-z-bali

 

Jak wybudować trwały i ciepły dom z bali

Drewniany dom z bali, to marzenie wielu osób. Zdjęcie: balhaus.pl

Technologia budowania domów z bali ma w Polsce długą tradycję, wywodzącą się z Podhala. Przez ostatnie kilkanaście lat obserwujemy powrót do budownictwa drewnianego, spowodowany zainteresowaniem ekologicznymi aspektami takiego budowania, a także urodą tradycyjnego ciesielstwa. Jednakże każdemu, kto pomyśli o domu z bali, bardzo szybko nasuwa się sporo wątpliwości.

Czy budynek z bali może być trwały?

Oczywiście, że może. Pod warunkiem, że zostanie wzniesiony przez rzetelnych fachowców. Profesjonalnie wybudowany dom z bali, dobrze osadzony konstrukcyjnie, wykonany z prawidłowo zaimpregnowanych materiałów i właściwie eksploatowany postoi 150-200 lat i posłuży kilku pokoleniom. Wbrew obiegowym opiniom domy z bali nie są łatwopalne – ich odporność ogniowa jest prawie identyczna jak budynków murowanych.

Czy dom z bali będzie ciepły?

Drewno jest doskonałym izolatorem (zarówno akustycznym jak i cieplnym), który gwarantuje zatrzymywanie ciepła zimą oraz przyjemny chłód latem. Kluczowa dla współczynnika termoizolacyjności i trwałości domu wykonanego z bali jest jakość materiału. Do wznoszenia tego typu budynków drewnianych stosowane jest od wieków drewno drzew iglastych. Najwięcej zalet ma cedr i modrzew – te gatunki drewna wyróżnia nie tylko wytrzymałość i uroda tekstury, ale także właściwości antyseptyczne. Współcześnie najczęściej jednak stosuje się drewno sosnowe i świerkowe, przede wszystkim ze względu na dostępność i cenę.

Budować z drewna mokrego czy suchego?

Niektórzy producenci stosują do budowy tańszy, mokry materiał, jednak niesie to ze sobą spore ryzyko oraz wiele wad, z koniecznością kilkunastomiesięcznego oczekiwania na możliwość wykończenia wnętrza na czele. Większość firm preferuje budowanie z drewna suszonego. Tradycyjnie drewno powinno leżakować i suszyć się „naturalnie” przez około dwa lata. Nowoczesne technologie pozwalają jednak na skrócenie tego procesu do kilku tygodni. Właściwe wysuszenie drewna jest bardzo ważne – minimalizuje to kurczenie się i osiadanie ścian. Suche drewno jest także bardziej odporne na zarażenia pleśnią. Impregnacja i tak jest konieczna, ale im suchszy materiał, tym ryzyko zasinienia jest mniejsze.

Jaka wielkość bali będzie odpowiednia?

Przeciętnie grubość bala waha się między 18 a 22 cm. Budowanie z cieńszych bali wymaga zastosowania izolacji – wełną mineralną, celulozą lub specjalnymi piankami. Istotne jest aby były to materiały paroprzepuszczalne – dom z drewna musi „oddychać”, to jedna z jego największych zalet. Natomiast bale grubości powyżej 22 cm nie wymagają zastosowania dodatkowego ocieplenia! Warto pamiętać, że dla właściwej termoizolacji ważna jest również jakość konstrukcyjnych połączeń bali i mimo iż tradycyjne, skomplikowane góralskie zamki ciesielskie wypierane są przez nowocześniejsze techniki, nadal doświadczenie i profesjonalizm wykonawcy ma ogromne znaczenie.

Tekst: Monika Mężyńska-Jakóbczyk, emem.pl
Zdjęcia: materiały prasowe firmy balhaus.pl

Szałas z bali

Posted by in Domy z bali | 08 czerwca, 2013
Szałas z bali
Więcej ›

Plusy domów z bali drewna

Posted by in Domy z bali, Konstrukcja, Pokrycie dachu, Technologia | 04 maja, 2013

Plusy domów z bali

  • Idealny izolator cieplny. Drewno ma doskonałe parametry cieplne, gdyż współczynnik przewodzenia ciepła jest kilkakrotnie lepszy niż współczynnik przewodzenia ciepła szczelinowych pustaków ceramicznych lub cegły czy betonu.IMG_6418
  • Łatwy dostęp do zasobów materiału. Drewno jest ogólnie dostępne i można je kupić w składach drewna i tartakach w całej Polsce.
  • Drewno i bale drewniane to dobry i łatwy materiał do obróbki. Do zbudowania domu drewnianego wystarczają takie narzędzia, jak piła, młotek lub gwoździe ostatnio zastępowane łącznikami metalowymi.
Więcej ›

Domy z bali. Powraca moda na obiekty drewniane.

Posted by in Domy z bali | 02 maja, 2013

KIEDYŚ DOMY Z BALI I INNE OBIEKTY DREWNIANE POWSTAWAŁY BARDZO CZĘSTO – ZARÓWNO DWORKÓW, JAK I WIEJSKICH CHAŁUP BYŁO WIELE. DZISIAJ POWRACA SIĘ DO TEJ TECHNOLOGII, CHOĆ WYSOKIEJ JAKOŚCI BALE SĄ MATERIAŁEM EKSKLUZYWNYM.

Od kilkunastu lat znów popularne jest wznoszenie domów z bali. Najczęściej można je spotkać na Suwalszczyźnie, Podlasiu i w rejonach podgórskich. Domy z bali dobrze prezentują się rów­nież na działkach leśnych i na obszarach podmiejski wsi.sposób wykończenia narożnika

Takie domy z bali stawia się szybko. Montaż konstrukcji w stanie surowym zwykle trwa od 2 do 4 tygodni. Oprócz fundamentu i podłogi na gruncie nie wy­magają wykonywania żadnych prac mokrych. Z tego powodu domy z bali można wznosić przez cały rok. Co więcej, dzięki niezbyt dużej grubości ścian 18 – 20 cm, powierzchnia użytkowa takich domów z bala jest większa niż murowa­nych o tym samym obrysie ścian ze­wnętrznych.

W Polsce domy z bali buduje niewiele firm. Najczęściej oferują one własne pro­jekty, ale budują też na indywidualne za­mówienie inwestora. Zamawiając taki dom, nie trzeba zabiegać o materiały, ani też pilnować terminów. Producent przy­gotowuje surowiec, dostarcza go na bu­dowę i montuje konstrukcję w całość. Fir­my udzielają przy tym wieloletniej gwarancji (nawet do 10

Więcej ›

Budowa domu z bali – Etap III – część drewniana

Posted by in Domy z bali, Konstrukcja, Pokrycie dachu, Technologia | 27 września, 2012
Budowa domu z bali – Etap III – część drewniana

 

Więcej ›

Budowa domu z bali – etap I – ławy i fundamenty

Posted by in Domy z bali, Konstrukcja, Technologia | 10 września, 2012
Budowa domu z bali – etap I – ławy i fundamenty

Tkaniny do wystroju wnętrza w domu z bali drewna lub karczmy z bala

Posted by in Meble i wystrój wnętrza, Ogród | 04 września, 2012
Tkaniny do wystroju wnętrza w domu z bali drewna lub karczmy z bala

Klasyczna architektura drewniania może iść w parze z tradycyjnymi elementami wystroju wnętrza.

Więcej ›

Pomidorek koktailowy w domu z bali

Posted by in Meble i wystrój wnętrza, Ogród | 02 września, 2012
Pomidorek koktailowy w domu z bali
Więcej ›