Domy z bali BALHAUS – Blog

Domy z bali. Powraca moda na obiekty drewniane.

Wpisał(a) w Domy z bali | 02 maja, 2013

KIEDYŚ DOMY Z BALI I INNE OBIEKTY DREWNIANE POWSTAWAŁY BARDZO CZĘSTO – ZARÓWNO DWORKÓW, JAK I WIEJSKICH CHAŁUP BYŁO WIELE. DZISIAJ POWRACA SIĘ DO TEJ TECHNOLOGII, CHOĆ WYSOKIEJ JAKOŚCI BALE SĄ MATERIAŁEM EKSKLUZYWNYM.

Od kilkunastu lat znów popularne jest wznoszenie domów z bali. Najczęściej można je spotkać na Suwalszczyźnie, Podlasiu i w rejonach podgórskich. Domy z bali dobrze prezentują się rów­nież na działkach leśnych i na obszarach podmiejski wsi.sposób wykończenia narożnika

Takie domy z bali stawia się szybko. Montaż konstrukcji w stanie surowym zwykle trwa od 2 do 4 tygodni. Oprócz fundamentu i podłogi na gruncie nie wy­magają wykonywania żadnych prac mokrych. Z tego powodu domy z bali można wznosić przez cały rok. Co więcej, dzięki niezbyt dużej grubości ścian 18 – 20 cm, powierzchnia użytkowa takich domów z bala jest większa niż murowa­nych o tym samym obrysie ścian ze­wnętrznych.

W Polsce domy z bali buduje niewiele firm. Najczęściej oferują one własne pro­jekty, ale budują też na indywidualne za­mówienie inwestora. Zamawiając taki dom, nie trzeba zabiegać o materiały, ani też pilnować terminów. Producent przy­gotowuje surowiec, dostarcza go na bu­dowę i montuje konstrukcję w całość. Fir­my udzielają przy tym wieloletniej gwarancji (nawet do 10 lat).

 

Budowanie domu z bali jest stosun­kowo ekonomiczne. Drewno często sprowa­dza się z zagranicy, a do wykonania po­trzebni , są doświadczeni fachowcy. W rezultacie ostateczna cena wzniesie­nia domu z bali może być nieco niżasza niż do­mu w technologii murowanej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.